Barndommens veikant. Lag din egen blomstereng av ville, norske blomster.

Viltvoksende planter til hagen

Her er noen råd for hvordan du lykkes med viltvoksende planter på en trygg og bærekraftig måte.

Publisert

Med mye fokus på mat til pollinerende insekter og tap av natur, ønsker stadig flere hagefolk viltvoksende norske blomster velkommen innenfor hagegjerdet.

Ettersom viltvoksende naturplanter ikke er så lette å finne i hagesenteret (enda), er det lett la seg friste til å grave opp en plante fra veikanten.

Spør om lov

Å grave opp planter i naturen er ikke lov, ikke uten først å ha forhørt seg med den som eier grunnen. Det er alltid noen som eier grunnen. Vi tar ikke epler heller, før vi har spurt om lov. Etablerte planter har dessuten rotnettet lang unna selve planten. Dermed risikerer en at planten ikke overlever flyttingen. Graver en opp planter i naturen risikerer en dessuten selv å bidra til å svekke allerede truede arter. Eller du får med deg noe hjem som du slettes ikke ønsket.

Spør i hagesenteret

En del planteskoler har startet med produksjon av norske ville arter, naturplanter, men fremdeles er utvalget ganske magert. Spør i ditt hagesenter – etterspørsel gir etter hvert tilbud. Se etter serien villE. Dette er norskproduserte naturplanter med prydverdi, hentet fra norsk natur på en bærekraftig måte.

Start med frø

Fremfor å starte med ferdige planter, kan man starte med frø og dyrke frem plantene selv. Så dem direkte i en eng, eller forkultivere dem i potter, som vi gjør med stauder. Én frøpose gir veldig mange flere planter til en lavere pris enn å kjøpe ferdige planter. 

Kjøp Norsk

Forsikre deg om at frøene du kjøper er høstet og produsert i Norge. En del forhandlere selger frø av arter som vi gjenkjenner som norske, men har utenlandsk opprinnelse. Les på beskrivelsen av frøene. Står det ikke spesifisert hvor de er fra, sjekk med leverandøren.

Hvor kan du kjøpe frø?

NIBIO sine engfrøblandinger, tilpasset ni ulike regionale soner i landet kan bestilles hos humlasuse.no. Noen enkeltarter av de vanligste engblomstene selges hos solhatt.no

Powered by Labrador CMS